SOUČASNOST - Obec Úžice

OBECNÍ ÚŘAD ÚŽICE
Smrk, Chrastná, Františkov, Karlovice, Čekánov, Radvanice, Nechyba, Mělník, Benátky
MENU STRÁNEK
Přejít na obsah

SOUČASNOST

OBEC
SOUČASNOST OBCE ÚŽICE


 
 
Obec Úžice se nachází v okrese Kutná Hora ve Středočeském kraji, asi 25 km jihozápadně od Kutné Hory a 5 km východně od města Sázava. Obec leží v nadmořské výšce 416 m.n.m. V současné době má 650 obyvatel. Součástí obce jsou i vesnice Benátky, Čekanov, Františkov, Chrastná, Karlovice, Mělník, Nechyba, Radvanice a Smrk. Obcí protéká Úžický potok.
 
Úžice  
V současné době je zde 107 stálých obyvatel, ostatní chalupy jsou využívány spíše rekreačně. Mezi největší podniky v obci patří ZAS Úžice se sídlem v Karlovicích. Podnik vznikl v roce 1998, hospodaří v bramborářské oblasti mezi Uhlířskými Janovicemi a Sázavou v nadmořské výšce od 380 m do 480 m a obhospodařuje cca 1890 ha zemědělské půdy z čehož je 1700 ha orné půdy. Rostlinná výroba je orientována na pěstování plodin: pšenice ozimá a jarní, ječmen ozimý a jarní, řepka ozimá, kukuřice, jetel, vojtěška.
 
Z podnikatelů se v obci nachází firma TEAM-STAV, zabývající se stavební činností. A dále se v obci nachází 3 chalupy k pronájmu. Nízkoenergetické objekty byly zkolaudovány v roce 2015 a nabízí hostům svou polohou a vybaveností ideální místo na dovolenou. V obci je v zimních měsících provozován lyžařský vlek.

Čekánov
Žije zde 93 stálých obyvatel. V obci působí také SDH, které má k dispozici hasičskou zbrojnici. Zde má ZAS Úžice vybudovanou farmu ŽV zaměřenou na výkrm býků. Z památek se v této obci nachází zvonička.

Radvanice
Obec má 127 stálých obyvatel a nachází se tu mateřská škola. V této obci velmi dobře působí SDH, které provedlo opravu hasičské zbrojnice. Najdeme zde taktéž obyvateli hodně využívanou knihovnu.
 
Nechyba
Obec má 112 stálých obyvatel. Nachází se tu nově zrekonstruovaný obchod s potravinami.
Z památek se v obci nachází výklenková kaple Panny Marie a Sv. Prokopa.

Mělník
Má 77 stálých obyvatel a je to nejvýše položená obec. Obec je významná tím, že se zde narodil generál Jaroslav Vedral Sázavský, který hrdinně padl 6.10.1944 na Dukle a zde má vystavěn památník a bustu.

Benátky
Mají 32 stálých obyvatel. Nachází se zde rybník.V blízkosti rybníka je usedlost pana Obermana, který zde provozuje zde restauraci.

Chrastná
Má 28 stálých obyvatel. Dominantou obce je rozsáhlý rybník, ze kterého byl dříve napájen zdejší mlýn. Ten je v současné době rekonstruován svým majitelem.

Františkov
Nejmenší osadou celé obce je Františkov, který má nyní pouze 5 stálých obyvatel a 8 čísel popisných.

Smrk - 69 obyvatel
Má 69 stálých obyvatel.
 


 
OBECNÍ ÚŘAD ÚŽICE
Návrat na obsah